Jak nawilżyć bardzo suche włosy? O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?
   0 Komentarze

Suche włosy są matowe i kiepsko się układają. Są także niestety podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Trzeba więc na nie zwrócić szczególną uwagę. Co zrobić, aby kosmyki były zdrowe, miękkie i lśniące? Jak nawilżyć bardzo suche włosy? 

Jak nawilżyć bardzo suche włosy przy pomocy kosmetyków?

Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Od czego należy ją zacząć? Kluczem do sukcesu jest wybranie właściwych kosmetyków. 

W przypadku suchych włosów warto postawić na szampon o krótkim i naturalnym składzie. Unikać należy produktów, które mają w składzie silne detergent przesuszające kosmyki. Mowa tutaj np. o SLS i SLES. Nie można kupować specyfików z parabenami, alkoholem, olejami mineralnymi, wazeliną czy TEA w składzie. Spore kontrowersje związane są ponadto z silikonami. Zdaniem niektórych osób są one dobre dla włosów suchych, bo je oblepiają i chronią przed utratą wody. Jednak mogą także nadmiernie obciążać pasma i prowadzić do wypadania włosów. Na co dzień lepiej się więc sprawdzają szampony bez silikonów. 

Jak nawilżyć bardzo suche włosy? Trzeba także pamiętać o odpowiedniej odżywce. Należy ją nakładać na włosy po każdym myciu. Dobrym rozwiązaniem są produkty bez spłukiwania, które zawierają więcej składników odżywczych. Wskazane są tutaj takie substancje jak aloes, miód, jedwab, proteiny i ceramidy. Przy włosach bardzo suchych zaleca się też stosowanie masek do włosów i to nawet dwa razy tygodniowo. 

Dlaczego włosy stają się przesuszone?

Puszenie się i przesuszanie włosów wynika z wielu czynników wpływających na kondycję włosa. Bardzo często utrata wody z włosów to skutek regularnego wykonywania zabiegów z użyciem wysokiej temperatury. Wskazać tutaj należy kręcenie i prostowanie włosów, a także ich farbowanie oraz rozjaśnianie. 

Jeśli takie zabiegi są wykonywane sporadycznie, nie powinny stanowić dużego obciążenia dla struktury włosa. Problem pojawia się wtedy, gdy są przeprowadzane regularnie i często. Prowadzić to może do utraty stabilności ochrony warstwy lipidowej włosów. To sprawia, że łuski łatwiej się otwierają. Stają się łamliwe i tracą swoją naturalną wilgotność. 

Bardzo suche włosy - o czym warto pamiętać?

Jak skutecznie nawilżyć bardzo suche włosy? Na jakiś czas dobrze jest zrezygnować z przeprowadzania zabiegów mocno je obciążających. Wskazana jest też rezygnacja ze stosowania kosmetyków modelujących i farb naszpikowanych chemikaliami. Jeśli już włosy trzeba zafarbować, bo są siwe, to warto wybrać do tego celu farby naturalne.

Nie można też przesadzać z częstotliwością mycia włosów. Najlepiej robić to w letniej wodzie i z użyciem delikatnego szamponu. Duże znaczenie ma systematyczne stosowanie odżywki i nakładanie na włosy maski. Podczas suszenia nie można zbyć mocno pocierać włosów. Lepiej delikatnie dociskać je ręcznikiem, zbierając w ten sposób nadmiar wody. Można sięgnąć nawet po ręcznik papierowy. 

Olejowanie włosów - czy jest skuteczne?

Bardzo popularnym sposobem na suche włosy jest od jakiegoś czasu ich olejowanie. Zabieg ten nawilża pasma, a przy okazji wygładza je, nadaje blasku i sprawia, że włosy lepiej się układają. Jak wygląda olejowanie włosów w praktyce i jaki olej warto w tym przypadku wybrać?

Do olejowania wykorzystywany powinien być olej naturalny, nierafinowany i tłoczony na zimno. Jest to produkt zawierający dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Nanosi się go na włosy od połowy ich długości w kierunku końcówek. Rodzaj oleju dobiera się odpowiednio do stopnia porowatości włosów i ich kondycji. Gdy pasma są mocno zniszczone i się puszą, wskazane jest stosowanie oleju lnianego, z orzechów włoskich czy z czarnuszki. Taki zabieg wykonywać można nawet trzy razy w tygodniu. Z kolei włosy średnioporowate olejować należy 1-2 razy na tydzień z udziałem oleju z awokado, rycynowego, ryżowego, arganowego lub ze słodkich migdałów.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejetruj aby dodać komentarz

Promocje

PayPal